התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותרנדי ניומן


רנדי ניומן (באנגלית: Randy Newman; נולד כרנדל סטיוארט ניומן ב-28 בנובמבר 1943) הוא זמר, מלחין, פזמונאי, מפיק מוזיקלי ופסנתרן אמריקאי יהודי, זוכה פרס האוסקר כמלחין של פסקול. ידוע בשיריו בעלי הצביון הקליל, החריף והעוקצני לעתים, ובפסי הקול שהלחין לסרטי קולנוע רבים.

ניומן ידוע בכישרונו לכתיבת מילים מתוך פרספקטיבה של "דמות" הרחוקה מאוד מחייו שלו עצמו, לעתים קרובות תוך שימוש בעמדה של מספר לא מהימן. לדוגמה, השיר Sail Away נכתב כפרסומת של סוחר עבדים המעוניין לשכנע עבדים לעבוד איתו; המספר בשיר "מדע המדינה" הוא לאומן אמריקאי המתלונן על כפיות טובה כלפי אמריקה ומציע פתרון אכזרי ואירוני - "Let's drop the big one", כלומר - להטיל את פצצת האטום. אחד מלהיטיו הגדולים "Short People", נכתב מנקודת מבטו של משוגע ששונא אנשים נמוכים.

מאז שנות ה-80 ניומן בעיקר כותב מוזיקה לסרטים. בין הפסקולים שהלחין נמנים צעצוע של סיפור, פגוש את ההורים וסיביסקיט. ניומן הלחין שישה פסקולים עבור חברת פיקסאר, לשלושת סרטי "צעצוע של סיפור", ולסרטים באג לייף, מפלצות בע"מ ומכוניות.

ניומן זכה, בין השאר, בפרס אוסקר, שלושה פרסי אמי, וארבעה פרסי גראמי. בשנת 2002 נוסף שמו של ניומן להיכל התהילה של המשוררים האמריקאיים (Songwriters Hall of Fame).שירים
אמוסיקה 24
הזוכים באוסקר 2011: טרנט רזנור ורנדי ניומן
מוסיקה 24
טרנט רזנור, אטיקוס רוס טרנט רזנור זוכה באוסקר עם אטיקוס רוס על פסקול "הרשת החברתית" | צילום: Gettyimages IL. היה זה הלילה בו ניצח אמן אלטרנטיבי עם מוזיקה לסרט שמתאר תופעה מהפכנית בלב ליבו של הממסד המיינסטרימי. טרנט רזנור, האיש שמאחורי להקת "ניין אינץ' ניילז" זכה בפרס האוסקר על פס הקול לסרט "הרשת החברתית" (הסרט על הקמת פייסבוק) יחד עם המוזיקאי אטיקוס רוס. "וואו, זה באמת קורה?", ספק שאל ספק הצהיר רזנור הנרגש בזמן נאום קבלת הפרס שלו. "כשסיימנו לעבוד על 'הרשת החברתית', היינו מאוד גאים בעבודתנו ושמחים להיות ...

ועוד »