התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותאבטיפוס


ערך זה עוסק בפרט מייצג, במדעי החברה והטבע. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אבטיפוס (פירושונים).

בסמנטיקה ובפסיכולוגיה קוגניטיבית, פרוטוטיפ (Prototype), או בעברית אבטיפוס, הוא חבר קבוצה בעל אוסף של תכונות מאפיינות המייצגות את קבוצתו.

זהו החבר בעל מספר התכונות הגדול ביותר המשותפות לשאר הפריטים בקבוצה ומספר התכונות הקטן ביותר המשותף לפריטים מקטגוריות אחרות. אין תכונות הכרחיות או מספיקות להגדרת המושג וגבולות הקבוצה או הקטגוריה אינם מוגדרים בנוקשות. לעתים ישנו דמיון חופף ו"משפחתי" בלבד בין חברי הקבוצה וחברי הקטגוריה אינם שווים במידת יצוגיותם, חברים אחרים נשפטים על סמך הדמיון לפרוטוטיפ. הארגון התודעתי הוא ארגון היררכי.

למשל את קבוצת הציפורים, המאופיינת במשקל גוף נמוך, תעופה ונוצות יכולים לייצג כחברים פרוטוטיפיים היונה או הדרור אך לא היען, הפינגווין או התרנגולת, שהינם חברים לא אופייניים בתכונותיהם. תפוח הוא פרי פרוטוטיפי לעומת העגבנייה וכך כלב רועים גרמני לעומת הפודל.

אך פרוטוטיפ לעתים אינו מייצג אופייני של חברי קבוצתו, אלא דימוי שקיים על קבוצה זו - הסטראוטיפ. למשל, האנס הפרוטוטיפי הוא דימוי של גבר האורב לנערה צעירה ותמימה ההולכת לבדה בחושך ומתנפל עליה באלימות. זאת למרות שידוע כי ברוב מקרי האונס (למעלה מ-80% מהם), הנאנסת מכירה את האנס והם מתרחשים בביתה של הנאנסת או בביתו של האנס. כך שלעתים הפרוטוטיפ אינו המקרה או החבר המייצג אלא הסטראוטיפ המייצג שרווח בציבור אודות הקבוצה.

בנוסף, תיאורית הפרוטוטיפ לא תמיד רלוונטית, מכיוון שלא לכל הקבוצות יש מבנה היררכי בתודעה האנושית. למשל קטגוריות אנושיות כמו מדע או אמנות לא יכולות להסתדר לפי מבנה היררכי שבראשו פרוטוטיפ. זאת מכיוון שאין אפשרות לתייג יצירת אמנות אחת כנעלה אבסולוטית ביחס ליצירת אמנות אחרת, או תגלית מדעית כ"מדעית" יותר מתגלית אחרת.
הופעות קרובות של אבטיפוס
תאריך מקום
31.01.12 קפה ביאליק

This RSS feed URL is deprecated, please update. New URLs can be found in the footers at https://news.google.com/news

פול גז
ק.ט.מ דיוק 790 אבטיפוס במבחן: למלא את החלל
פול גז
סיר אלן קאת'קארט הוא מעיתונאי האופנועים הוותיקים והמוערכים בעולם. הוא עוסק כעצמאי בעיתונות אופנועים החל מ-1981 ברציפות, והוא כותב למגזינים במעל 30 מדינות ברחבי העולם. בעבר אף כתב למגזין 'מוטו' הישראלי. בעבר התחרה במרוצי אופנועים ומכוניות, ואף זכה במרוצים כמו דייטונה, ה-TT של אוסטרליה, ואליפות הסופרמונו האירופאית. הוא התחרה גם ב-TT של האי מאן, וסיים רביעי, חמישי ותשיעי, וכן השתתף ואף ניצח בעוד עשרות רבות של מרוצי אופנועים ברחבי העולם. קאת'קארט כותב מעתה גם לפול גז במסגרת שיתוף פעולה שלנו איתו, וכתבותיו ...

ועוד »

כלכליסט
בהוראת טראמפ: נבחרו ארבע חברות להקמת אבטיפוס של החומה בין ארה"ב למקסיקו
כלכליסט
החברות שנבחרו יבנו מודלים של החומה באורך 9 מטרים והמודל הזוכה ייבחר לפי העיצוב והחסינות שלו. המשרד לביטחון לאומי הקצה לפרויקט 20 מיליון דולר שינותבו מפרויקטים אחרים. שירות כלכליסט 14:2503.09.17. תגיות: · חומה · גדר · גבול · מקסיקו · ארה"ב · דונלד טראמפ. צעד משמעותי של הממשל בוושינגטון לקראת הקמת החומה בין מקסיקו לארה"ב, אחת מהבטחות הקמפיין העיקריות של הנשיא דונלד טראמפ. קראו עוד בכלכליסט: ארה"ב פירטה התנאים שלה להסכם הסחר עם קנדה ומקסיקו · החומה של טראמפ מתעכבת, ומגל נופלת · יותר לצבא ולחומה: תוכנית ...