התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותאבטיפוס


ערך זה עוסק בפרט מייצג, במדעי החברה והטבע. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אבטיפוס (פירושונים).

בסמנטיקה ובפסיכולוגיה קוגניטיבית, פרוטוטיפ (Prototype), או בעברית אבטיפוס, הוא חבר קבוצה בעל אוסף של תכונות מאפיינות המייצגות את קבוצתו.

זהו החבר בעל מספר התכונות הגדול ביותר המשותפות לשאר הפריטים בקבוצה ומספר התכונות הקטן ביותר המשותף לפריטים מקטגוריות אחרות. אין תכונות הכרחיות או מספיקות להגדרת המושג וגבולות הקבוצה או הקטגוריה אינם מוגדרים בנוקשות. לעתים ישנו דמיון חופף ו"משפחתי" בלבד בין חברי הקבוצה וחברי הקטגוריה אינם שווים במידת יצוגיותם, חברים אחרים נשפטים על סמך הדמיון לפרוטוטיפ. הארגון התודעתי הוא ארגון היררכי.

למשל את קבוצת הציפורים, המאופיינת במשקל גוף נמוך, תעופה ונוצות יכולים לייצג כחברים פרוטוטיפיים היונה או הדרור אך לא היען, הפינגווין או התרנגולת, שהינם חברים לא אופייניים בתכונותיהם. תפוח הוא פרי פרוטוטיפי לעומת העגבנייה וכך כלב רועים גרמני לעומת הפודל.

אך פרוטוטיפ לעתים אינו מייצג אופייני של חברי קבוצתו, אלא דימוי שקיים על קבוצה זו - הסטראוטיפ. למשל, האנס הפרוטוטיפי הוא דימוי של גבר האורב לנערה צעירה ותמימה ההולכת לבדה בחושך ומתנפל עליה באלימות. זאת למרות שידוע כי ברוב מקרי האונס (למעלה מ-80% מהם), הנאנסת מכירה את האנס והם מתרחשים בביתה של הנאנסת או בביתו של האנס. כך שלעתים הפרוטוטיפ אינו המקרה או החבר המייצג אלא הסטראוטיפ המייצג שרווח בציבור אודות הקבוצה.

בנוסף, תיאורית הפרוטוטיפ לא תמיד רלוונטית, מכיוון שלא לכל הקבוצות יש מבנה היררכי בתודעה האנושית. למשל קטגוריות אנושיות כמו מדע או אמנות לא יכולות להסתדר לפי מבנה היררכי שבראשו פרוטוטיפ. זאת מכיוון שאין אפשרות לתייג יצירת אמנות אחת כנעלה אבסולוטית ביחס ליצירת אמנות אחרת, או תגלית מדעית כ"מדעית" יותר מתגלית אחרת.
הופעות קרובות של אבטיפוס
תאריך מקום
31.01.12 קפה ביאליק


כלכליסט
בהוראת טראמפ: נבחרו ארבע חברות להקמת אבטיפוס של החומה בין ארה"ב למקסיקו
כלכליסט
החברות שנבחרו יבנו מודלים של החומה באורך 9 מטרים והמודל הזוכה ייבחר לפי העיצוב והחסינות שלו. המשרד לביטחון לאומי הקצה לפרויקט 20 מיליון דולר שינותבו מפרויקטים אחרים. שירות כלכליסט 14:2503.09.17. תגיות: · חומה · גדר · גבול · מקסיקו · ארה"ב · דונלד טראמפ. צעד משמעותי של הממשל בוושינגטון לקראת הקמת החומה בין מקסיקו לארה"ב, אחת מהבטחות הקמפיין העיקריות של הנשיא דונלד טראמפ. קראו עוד בכלכליסט: ארה"ב פירטה התנאים שלה להסכם הסחר עם קנדה ומקסיקו · החומה של טראמפ מתעכבת, ומגל נופלת · יותר לצבא ולחומה: תוכנית ...


מעריב
"הבאנו שקט לרעש שאחרי רצח רבין": אבטיפוס שבה אל ימי התהילה
מעריב
אלבום הבכורה שלהם הנפיק שלל להיטים והפך להצלחה אדירה, אך הם לא שוכחים גם עשור של ניסיונות פריצה כושלים. חברי הלהקה חוזרים לניינטיז בראיון מיוחד. דודי פטימר. /. 13/11/2016 14:41. תגיות: רוק ישראלי להקת אבטיפוס. אבטיפוס. (צילום:איליה מלינקוב). שתף בפייסבוק שתף בטוויטר. נהוג לדבר על תחילת–אמצע שנות ה–90 כעל שנות המפץ הגדול של הרוק הישראלי. הסצינה, שחלק גדול ממנה התרחש בין ארבעת קירות מועדון "רוקסן" המיתולוגי, הצליחה באיזשהו צירוף נסיבות כמעט קורסמי לצאת מגבולות תל אביב ולפרוץ לכלי תקשורת המיינסטרים. אך ...


גיקטיים
פולקסוואגן חושפת אבטיפוס לרכב אוטונומי מלא לשימוש פרטי
גיקטיים
בחודש שעבר קבוצת פולקסווגן (Volkswagen) חשפה תמונות קונספט לרכב אוטונומי מתוצרתה בשם Sedric (קיצור ל-Self Driving Car), רכב קומפקטי וחכם בעיצוב משעשע שנועד בעיקר לשימוש פרטי. כעת, במסגרת תערוכת הרכב Auto Shanghai 2017, היצרנית הוכיחה שלא מדובר בחזון בלבד, מאחר והיא הציגה בה גרסה אמיתית של הרכב האוטונומי שנשאר די נאמן למקור. מדובר ברכב הקונספט הראשון מתוצרת הקבוצה שתומך ברמה 5 של נהיגה אוטונומית, או במילים אחרות – הוא מייתר לחלוטין את הצורך בנהג אנושי. מקור: Volkswagen ...

ועוד »