התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותטרזן


ערך זה עוסק בדמות ספרותית. אם התכוונתם לסרט קולנוע משנת 1999 אודות טרזן, ראו טרזן (סרט, 1999). ג'וני וייסמילר ומורין או'סאליבן בסרט "טרזן ובת זוגו", 1934

טרזן הוא דמות ספרותית, גיבור סדרת ספרים פרי עטו של הסופר אדגר רייז בורואוז.

טרזן הינו ילד אנגלי שננטש בג'ונגל אפריקאי בסוף המאה ה-19, לאחר שהוריו נהרגו על ידי קופי אדם (מגזע שבורואוז המציא). אחת מהקופות אימצה את הילד וגידלה אותו כאחד הקופים. צורת גידולו העניקה לו יכולות פיזיות העולות על אלו של טובי האתלטים. משבגר נעשה טרזן למנהיגו של שבט הקופים וכן למנהיגן של חיות אחרות.

שמו האנגלי הרשמי של טרזן הינו ג'ון קלייטון השלישי, לורד גרייסטוק, אך על זהותו כאדם וייחוסו למד רק בבגרותו, כאשר פגש לראשונה כמה מבני מינו שנקלעו לג'ונגל, ביניהם ג'יין, לימים אהובתו.

מאוחר יותר עבר טרזן הרפתקאות שונות, בג'ונגלים באפריקה ומחוצה להם.

את הרעיון לספר שאל בורואוז מ"ספר הג'ונגל" של רודיארד קיפלינג ומסיפורים שקרא על אנשים שנקלעו לג'ונגל. הסיפור הראשון יצא לאור ב-1912, פורסם תחילה בחוברת סיפורי מתח בשם "אולסטורי" ושנתיים לאחר מכן הופיע בספר ועל אף הביקורות הקשות שנמתחו על סגנונו ורדידותו, זכה להצלחה מיידית. את ההצלחה נהוג לייחס לפנטזיה האנושית, שהיא נחלתם של מבוגרים וילדים כאחד, לשוב אל גן העדן האבוד, לגלות יכולות גופניות המאפשרות להתגבר על קשיי הטבע ולמצות תכונות אנושיות אציליות.

טרזן הוסרט לקולנוע ולטלוויזיה פעמים רבות, כאשר הסרטים הראשונים היו סרטים אילמים נאמנים במידה רבה למקור הספרותי. החל משנות ה-30 החלו הסרטים המדברים הראשונים בכיכובו של ג'וני וייסמילר כשלצידו הופיעה לעתים קרובות השימפנזה המכונה צ'יטה, סדרת סרטים זו נמשכה עד שנות ה-60. ב1999 יצא סרט אנימציה של חברת וולט דיסני שייחודו הוא בחזרה לנאמנות למקור הספרותי.

הספרים המקוריים בסדרה הם:

טרזן מלך הקופים טרזן חוזר לג'ונגל טרזן וחיות הג'ונגל טרזן ובנו טרזן ואוצרות אופיר טרזן בעלילות הג'ונגל טרזן הבלתי מנוצח טרזן הפרא הכובש טרזן ואריה הזהב טרזן ואנשי הנמלה

בעברית יצאו לאור חלק מהכותרים, וכן יצאו לאור גם ספרים נוספים שהשתמשו בדמות של טרזן כגון "עלילות טרזן בארץ ישראל" וחוברות קומיקס שונות.

בשנת 1999 חברת "וולט דיסני" עשתה גרסה מצוירת שבו מסופר על ילדותו של טרזן, איך הוא היה מלך הקופים, וכמובן האהבה בין טרזן לג'יין. הסרט זכה להצלחה רבה ונחשב לאחד הסרטים היקרים של דיסני. הסרט גם זכה בפרס אוסקר על השיר הטוב ביותר.שירים
ב