התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותאבנר גדסי


אבנר גדסי (נולד ב-24 במאי 1952) הוא זמר ומלחין ישראלי.

גדסי נולד בשכונת התקווה וגדל בעוני. אביו עלה מתימן עם שתי נשותיו והתקשה לפרנס שתי משפחות מרובות ילדים. גדסי הצליח לרכוש גיטרה בילדותו אך לא לממן חינוך מוזיקלי מסודר והכשיר את עצמו בנגינה כשהוא מתמיד באימונים ומתגנב להופעות.

גדסי התחיל לשיר בשנות ה-70 באירועים משפחתיים ובבתי כנסת. ב-1970 זכה בתחרות כשרונות צעירים של עיר הנוער, וב-1972 הוציא את תקליטו הראשון, "נפרדנו כך". האלבום זכה להצלחה והשאיר את הלהיטים "נפרדנו כך", "אודליה", "מישהו חיכה לך בחוץ", "מקום כזה", "גן העדן" ו"לוליטה", שהיה מבוסס על ספרו הידוע של ולדימיר נבוקוב מ-1955 "לוליטה". בעקבות זאת, השיר נפסל לשידור והותר להשמעה רק בשנים מאוחרות מאוד.

במהלך מלחמת יום כיפור הופיע גדסי מול החיילים בגולן.

גדסי פיתח סגנון מוזיקלי ייחודי שהיה שילוב של רוק ומוזיקה מזרחית ולא הכיל בתחילה שירים קלילים וקליטים. שירי אלבומו הראשון של גדסי זכו להערכה רבה מצד אמנים שונים, כגון בועז שרעבי וזוהר ארגוב. שפיתחו אתו קשר עבודה. אולם, ההשפעה המזרחית וחוסר הקלילות הפריעו לגדסי לפרוץ אל הרדיו הישראלי וההשפעה החזקה של סגנון הרוק האטה את מכירותיו בדוכני הקלטות לזמר מזרחי. בניסיון לפרוץ אל הרדיו, גדסי שכתב[דרוש מקור] את שירו "נפרדנו כך" אצל סמדר שיר ומילות השיר החדשות דמו לשירה של לאה גולדברג "נפרדנו כך". לימים סיפרה סמדר שיר שהשכתוב נעשה בהשראת פרשת האהבים שלה עם דודו טופז.‏[1]

שני האלבומים הבאים זכו ליותר השמעות ברדיו ונתנו לגדסי להיט רדיו ראשון: השיר שרונה. עם הצלחתו של ידידו, זוהר ארגוב, במכירות בדוכני הקלטות למוזיקה מזרחית, גדסי הטה את סגנונו יותר כלפי המוזיקה המזרחית והפך לאחד הזמרים המזרחיים המוכרים בישראל.

עד לשנת 2009, הופיע יחד עם זוהר ארגוב, חיים משה ושימי תבורי, והוציא תשעה תקליטים.