התחבר דרך פייסבוק
עמוד אומן
דיסקוגרפיה
תמונותחני ליבנה


חני ליבנה (נולדה בשנת 1953 בטרנסילבניה, רומניה כחנה ברונשטיין) היא זמרת ישראלית. על אף שהקריירה שלה זכתה לפריחה קצרה מאוד, רבים זוכרים את קולה הייחודי אשר בא לידי ביטוי בעיקר באלבומה השלישי "ווקליזה", שבו הקליטה את כל השירים בסגנון א-קפלה.

ליבנה עלתה לארץ בגיל 4 מהרי השלג בטרנסילבניה, רומניה שם התגוררה. תחילה התגוררה בשכונת עג'מי ביפו, ולקראת בית הספר היסודי עברה לגור בשכונת כפר ברנדייס שבחדרה. היא למדה וסיימה את בית הספר התיכון שבחדרה בשנת 1972.

ליבנה שירתה בלהקת פיקוד הצפון בבימויו של שמעון ישראלי וקולה בלט בשירים "רוח צפון" ו"דיינו". לצדה בלהקה שירתו הכוריאוגרף אוהד נהרין והמוזיקאי רוני וייס.

לאחר שחרורה מהצבא לא מיהרה להוציא אלבום בדומה לזמרים אחרים והקליטה שירים לאלבומי אוסף של שירי ילדים, אך לאט לאט דעכה הקריירה שלה עד שנעלמה לחלוטין. באותן שנים נישאה לגבי לינדנבוים ונולדה לה בתה היחידה שיר, והיא עברה לגור בחיפה עקב לימודי בעלה בטכניון. בעלה נפטר כשהייתה בת 24 בלבד ומאז היא נושאת את השם חני ליבנה שהוא קיצור השם חנה לינדנבוים. בתחילת שנות השמונים שבה להתגורר בתל אביב. באותה תקופה הייתה חלק מהרכב מוזיקלי שכלל את דני רובס, מתי כספי ואחרים. רובס הוא זה שחיבר בינה לבין המלחין נחום היימן, ששב לישראל בשנת 1984 לאחר שהות ארוכה בחו"ל.

הפרויקט המשותף הראשון של השניים היה צוות "חופים", הרכב מוזיקלי שהקים היימן, שכולו מורכב משירים שהלחין. ההרכב כלל את ליבנה, משה דץ (אז משוחרר טרי מלהקה צבאית), מאיר בנאי וליזה קחטן-לנג. הצוות זכה להצלחה כבירה בהופעות ובהשמעות. בין שיריהם המוכרים: "אנשי הגשם", "החול יזכור" (סולו של ליבנה), "שירים עד כאן", "שמלת כלולות", "שיר אהבה ישן", "נחל התנינים" (סולו של ליבנה), "את רואה צוענית", "תפילת דייג" ועוד. המופע המשיך לרוץ במשך שנתיים, כשעם הזמן הצטרפו אליו גם שאול צירלין, דוד ד'אור, איציק בכר וריבי בן בסט, וכל שיריו הוקלטו לאלבום בשם הצוות.

לאחר פירוק ההרכב הפיק היימן בשנת 1984 את אלבום הסולו הראשון של ליבנה "היכרות" בעיבודו של מתי כספי. השיר הראשון שיצא, "אישה", הפך להיט והגיע למקום ה-24 במצעד הפזמונים השנתי של שנת תשמ"ג. גם השירים "יום הולדת" (שליבנה כתבה והלחינה בעצמה) ו"היכרות" זכו להצלחה. למרות זאת, האלבום לא נחל הצלחה, והיימן, שהשקיע הרבה על התקליט, שקע בחובות גדולים. בשנת 1987 הפיק היימן לליבנה אלבום שני, "מקלט ללילה", הפעם בהפקת גרי אקשטיין. האלבום לא הצליח בכלל, ובניגוד לאלבום הקודם, גם לא הוציא להיט, פרט לשיר "שיר ערש לנסיכה", שזה להצלחה יחסית. בותה שנה הוציאו אורנה ומשה דץ את אלבומם הראשון "באותה המיטה", שאת שיר הנושא שלו כתבה ליבנה. עוד באותה שנה כתבה לקורין אלאל את השיר "כבר הרבה מאוד ימים", שהופיע באלבומה של אלאל "פירות אסורים".

בשנת 1989 הקליטה ליבנה את השיר "ערב על גגות" עבור תוכנית מיוחדת של "קול ישראל" שעסקה בשירי איציק מאנגער. את השיר היא הקליטה ללא ליווי תזמורתי, ובעקבות הצלחתו נולד הרעיון להוציא את האלבום "ווקליזה" המבוסס כולו על לחניו של היימן, בסגנון א-קפלה. הלהיט הגדול מהאלבום היה השיר "ארץ שבעת המינים", שהוקלט במקור כמנגינה לסרטו של מיכה שגריר "המלחמה שלאחר המלחמה" (1968) והוקלט מאוחר יותר בצרפתית על ידי הזמרת הצרפתייה מארי לאפורה.

מאוחר יותר הוזמנה ליבנה בשנת 1990 לבצע את שיר הנושא מפסטיבל המחולות בכרמיאל. השיר, "קסם כלנית לעד", אותו ביצעה עם הזמר חנן דיין (שבינתיים חזר בתשובה), הפך להיט גדול. אגב, זהו השיר המזוהה ביותר עם ליבנה. באותה שנה יצא האלבום "ווקליזה" על גבי CD עם עטיפה חדשה - ציור פסיפס של חצי מפניה בקירוב כפי שנראים בעטיפת האלבום "מקלט ללילה". בשנת 1995 הקליטה ליבנה יחד עם הזמר היווני ניקוס דימיטריאטוס, כוכב הסרט "רמבטיקו", את האלבום הכפול "ים ואש", המורכב משירי מנוס חג'ידקיס. גם האלבום הזה, על אף ההשקעה העצומה בו, לא צלח את הקהל הישראלי או היווני. בין שיריו הבולטים נמנים "רקוויאם לקיץ" ו"בוא נשכב לישון", שבוצע על ידי השניים בדואט משולב בעברית ויוונית.

אוסף משיריה בשם "קסם כלנית לעד", שיצא באותה שנה וזכה להצלחה יחסית, כלל לצד שירים מאלבומיה "היכרות", "מקלט ללילה" ו"ווקליזה", גם שירים שהוקלטו עבורו, כגון "ירושלים של מעלה ומטה".

ליבנה נעלמה לחלוטין משוק המוזיקה ועברה לעסוק בטיפול אלטרנטיבי. בשנת 2003, לאחר מספר הופעות בפסטיבלים העוסקים בזמר עברי, החליטה לשוב אל הבמות והעלתה ערב יחיד משיריה במסגרת פסטיבל ימי זמר חולון. המופע נמכר במלואו ובעקבות ההצלחה הועלה שוב בתיאטרון תמונע ובהמשך ברחבי הארץ. ליבנה חזרה לגור בשכונת כפר ברנדייס בחדרה. בעקבות ההצלחה החלה ליבנה לעבוד על מספר פרויקטים מוזיקליים, בהם מופע ואלבום הכוללים שירים צרפתיים מתורגמים לעברית, אלבום גרסאות כיסוי לקלאסיקות ישראליות. ומופע שירים בלקניים עם גילה חסיד. היא זוכה לפריחה מחודשת והקהל מגיע להופעותיה.שירים
א
ה
ח
י
כ
ע
ש


This RSS feed URL is deprecated, please update. New URLs can be found in the footers at https://news.google.com/news